آموزش

آسانسور باری یا خدماتی: کدام یک مناسب شماست؟

بسیاری از سازمان ها و تاسیسات بدون تأمل کافی در مورد نیازهای واقعی خود ، به طور خودکار تصمیم به نصب آسانسور خدماتی می گیرند در حالی که جهت طراحی یک آسانسور باری نیاز به تخصص خاص در این رسته بوده و از لحاظ زیبایی شناختی تفاوت های عمده ای با آاسانسور مسافربر دارد .

اغلب سازمان ها آسانسور باری را انتخاب مناسب تری برای نیاز های خود می دانند ، چراکه در مدل های روز انتخاب جدید و جالبی محسوب می شود . در اینجا تفاوت بین این دو مورد را بررسی نموده وبیان می کنیم که چرا آسانسور باری در صنعت تاسیسات آسانسور گام های بلندی برداشته است .

چه عاملی صنعت آسانسور باری را پیش می برد؟

در ابتدا، بیایید به بررسی دلایل افزایش تقاضا برای آسانسور باری بپردازیم . طبق مطالعه اخیر این صنعت ، عوامل مختلفی وجود دارد از جمله :

• افزایش تقاضا برای بیمارستان ها

• استفاده بیشتر در انبارها

• افزایش استفاده در صنعت ساخت و ساز

• افزایش جهانی تعداد آسمان خراش ها

• تقاضای آسانسورهای باری الکترونیکی

• استفاده در بارگیری وسایل نقلیه موتوری

• پیشرفت در تکنولوژی آسانسور حمل بار

تنوع طراحی متناسب با خواست مشتری

خدمات ارزان و راحت تر

این گزارش همچنین نگاهی به فضای رقابتی تولیدکنندگان برتر از جمله بازیگردانان اصلی در ژاپن ، ایالات متحده و اروپا دارد .

تفاوتهای اصلی بین آسانسورهای باری و خدماتی

به زبان ساده ، آسانسورهای باری برای حمل بارهای سنگین از ۲۳۰۰ تا ۴۵۰۰ کیلوگرم ظرفیت طراحی شده اند در حالی که آسانسورهای خدماتی برای بارهای سبکتر مانند لوازم اداری ، تخت های بیمارستانی یا چرخ دستی های تعمیر و نگهداری در هتل ها ساخته شده اند. آسانسورهای خدماتی صرفا برای حمل افراد و اشیا طراحی شده اند اما آسانسورهای باری دقیقاً برای حمل و نقل كالا با تجهیزات مورد نیاز برای بارگیری و تخلیه آن ها طراحی شده اند .

آسانسور باری چیست؟

همانطور که گفته شد ، آسانسورهای باری برای حمل وسایل بزرگتر یا بارهای سنگین تر طراحی شده اند. آنها با توان تحمل آسیب بیشتر و مقاوم نسبت به آسانسور های خدماتی ساخته شده اند. به روشی متفاوت کار می کنند ، اغلب از سرعت کم و ویژگی های ایمنی سختگیرانه تری برای کاهش خطر حوادث استفاده می کنند. این معمولا شامل ویژگی هایی مانند پنل های دیواری و کف استیل و همچنین دروازه های تقویت شده است. درها به صورت عمودی و نه افقی باز می شوند. آنها بر اساس حداکثر ظرفیت و فرآیند بارگیری و تخلیه بار در پنج گروه طبقه بندی و ارائه می شوند :

• کلاس A آسانسور General Freight Loading : بارهای توزیعی را که بیش از یک چهارم ظرفیت آسانسور نیست ، حمل می کند. به صورت دستی با کامیون های دستی بارگیری و تخلیه می شود .

• کلاس :B آسانسور بارگذاری وسیله نقلیه موتوری برای حمل وسایل نقلیه بسیاراستفاده می شود .

• کلاس C1 آسانسور :Industrial Truck Loading با یک وسیله نقلیه چهار چرخ برای بارگیری و تخلیه بار کار می کند ، اما وزن ترکیبی وسیله نقلیه و بار نمی تواند بیش از ظرفیت آسانسور باشد. این باعث می شود تا وسیله نقلیه در حال بارگیری بتواندهنگام کار روی آسانسور بماند .

• کلاس C2آسانسور Industrial Truck Loading :می تواند بارهای سنگین تری را تحمل کند و حداکثر تا ۱۵۰٪ ظرفیت ترابری مجاز داشته باشد. این برای بارگیری لیفتراک با وزن مجاز ایده آل است ، اما لیفتراک یا جرثقیل هنگام استفاده نمی تواند در آسانسور باشد .

• کلاس :C3 برای تمام اشکال دیگر بارگیری کامیون صنعتی استفاده شده و معمولاً برای بارهای یک تکه با وزن مشابه حداکثر ظرفیت آسانسور استفاده می شود .

این طبقه بندی ، حائز اهمیت است . زیرا مربوط به اندازه بار موجود با آنچه برای بارگیری و تخلیه کالا مورد نیاز است می باشد .

بیشترین کاربرد آسانسور های باری

از آسانسورهای باری معمولاً در جاهایی که نیاز به حمل بارهای سنگین دارند استفاده می شود . این می تواند شامل همه چیز از خرده فروشان مهم تا نمایندگی های فروش اتومبیل و شرکت های تولیدی تا بیمارستان ها می شود. به عنوان مثال ، اگرچه به نظر می رسد بیمارستان به آسانسور حمل بار احتیاج ندارد ، اما اندازه و سایز تجهیزات مورد استفاده در بیمارستان ها باید در نظر گرفته شود. این یکی از دلایلی است که تقاضای بیمارستان به رشد صنعت آسانسور حمل بار کمک می کند .

آسانسور خدماتی چیست؟

آسانسور خدماتی کم و بیش یک آسانسور مسافری اصلاح شده است که فقط برای استفاده کارمندان تعیین شده است. این آسانسور با وجود تمام دیگر اهدافی که برای آن طراحی شده است ، می توان گفت بی کم و کاست آسانسوری مناسب حمل افراد است . درب های آن به صورت افقی باز می شود و اغلب کمی بزرگ هستند تا فضای بیشتری برای وسایل اضافی مانند چرخ دستی برای حمل وسایل نظافت کارکنان هتل یا تخت های بیمارستان فراهم شود. مردم از آسانسورها برای جابجایی بین طبقات بطور روزمره استفاده می کنند ، و در عین حال همزمان می توانند از آن برای حمل بارهای کوچکتر از قبیل لوازم نیز بهره ببرند. همچنین ممکن است از آنها در ساختمانهای آپارتمانی استفاده شود تا افراد و نیز مامور تاسیسات بتوانند اثاثیه و وسایل خود را جابجا کنند . این آسانسورها اغلب چند منظوره هستند ، که در این صورت احتمالا ارتفاع کابین مرتفع تری خواهند داشت . آسانسورهای خدماتی موجب سهولت انجام عملیات ساختمانی بدون ایجاد مزاحمت برای مستاجر یا مهمان ها می شوند .

بیشترین کاربردهای آسانسور باری

آسانسور خدماتی در ساختمانهایی که نیازی به حمل بار سنگین ندارند ایده آل است. آنها معمولاً در فضاهای اداری تجاری ، ساختمانهای مسکونی ، هتلها ، فضاهای خرده فروشی ، فضاهای مربوط به مهمانسرا ها مانند کازینوها و بیمارستانها یافت می شوند. با وجود اینکه روند صنعت آسانسور، افزایش تقاضا برای آسانسورهای باری را نشان می دهد ، اما این لزوما به معنای منطقی بودن آنها برای همه نیست. انتخاب های شما به نیازهایتان بستگی دارد ، ضمن اینکه بایستی از مطابقت انتخاب خود با استانداردها و کدهای ساختاری که در صنعت شما اعمال می شود اطمینان حاصل کنید . نصب کننده های آسانسور می توانند شما را در انتخاب متناسب با نیازتان یاری کنند .

مشاورین و کارشناسان مجموعه ی آرین تکنیک پخش میتوانند در این راستا راهنمای شما عزیزان باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *