استاندارد آسانسور
آموزش

استاندارد اولیه و ادواری آسانسور

مفهوم استاندارد آسانسور

استاندارد آسانسور نقش مهمی در دریافت مدرک پایان کار ساختمان و سند ساختمان دارد. آسانسور استاندارد، آسانسوری است که از قوانین وضع شده توسط نهاد مربوطه(اداره ی استاندارد) پیروی کند. آسانسور وسیله ای است که با جان انسان هایی که روزانه از آن استفاده می کنند سر و کار دارد. در نتیجه موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن عبور کرد. تفاوتی ندارد آسانسوری که از آن صحبت میکنیم، در یک ساختمان اداری و تجاری وجود دارد یا در یک آپارتمان مسکونی، این وسیله الزاما نیازمند دریافت استاندارد است.

استاندارد آسانسور

انواع استاندارد آسانسور

استاندارد اولیه و استاندارد ادواری دو نوع استاندارد آسانسور می باشند. استاندارد اولیه استانداردی است که با دریافت آن، مدرک پایان کار ساختمان در اختیار مالک قرار می گیرد. پس از دریافت این استاندارد، آسانسور شما باید سالانه نیز مورد بررسی قرار گرفته و استانداردی دریافت کند که اصطلاحا به آن استاندارد ادواری گفته می شود. این استاندارد نشان می دهد که آسانسور شما مشکلی نداشته و هم چنان بر اساس اصول کار می کند. بهترین کار در زمینه ی حفظ استاندارد های آسانسور، این است که به صورت ماهانه، آسانسور مورد بازبینی و خدمات نگهداری و سرویس قرار گیرد تا مشکلی نداشته باشد. دریافت استاندارد ادواری از نظر قانون، اجباری نیست اما از دید فنی، این مسئله برای حفظ جان افرادی که از آسانسور استفاده می کنند لازم است.

بازرسی آسانسور

هر آسانسور بر اساس نوع کارکرد و مدل خود، استاندارد آسانسور خاصی دارد. انواع آسانسور و استاندارد های آن ها در ادامه قابل مشاهده است:

  1. استاندارد آسانسور کششی شامل موارد؛

– استاندارد موتور و کابل کششی که به عنوان سیستم محرک شناخته میشود. (این سیستم باید به نحوی تعبیه شود که افراد تعمیرکار و متخصص بتوانند برای تعمیرات به آن دسترسی داشته باشند.)

– استاندارد در چاه و چاهک آسانسور شامل؛ کف چاه، ضربه گیر ها و سایر موارد( استاندارد های پوشش چاه رعایت شود. دیواره های و سقف منافذ باز نداشته باشد. باید از مواد ضد حریق ساخته شده باشد و باعث ایجاد گرد و خاک نگردد. چاهک نیز باید دارای سطحی صاف بوده و مسیر رسیدن به آن از لحاظ امنیت مشکلی نداشته باشد)

– استاندارد مرتبط با کابین آسانسور(ورودی حتما باید مجهز به درب باشد. مگر در آسانسور هایی که مخصوص حمل کالا هستند. درون کابین آسانسور حداکثر ظرفیت حمل و تعداد افراد مجاز برای استفاده بر حسب واحد کیلو گرم باید مشخص شود. همچنین سریال ساخت آسانسور و اطلاعات مربوط باید رد کابین درج شود.)

– استاندارد های مربوط به موتور خانه، بتون ریزی

– استاندارد مربوط به ریل های آسانسور

– استاندارد شیوه ی ساخت، وزنه، فاصله میان کابین و وزنه ی تعادل (اگر در آسانسور از سیستم وینچ استفاده می شود، استفاده از وزنه ی تعادل بی مورد خواهد بود)

– استاندارد مربوط به درب ها در هر طبقه

– استاندارد مرتبط با گاونر. (طناب حرکت دهنده ی گاونر باید انعطاف پذیری بالایی داشته و از جنس فولاد ساخته شده باشد.

 

  1. استاندارد آسانسور هیدرولیکی شامل موارد؛

– موارد مربوط به ایمنی مانند انواع ترمز ها( تدریجی، گیره ای، لحظه ای- این مسئله به سرعت اسمی آسانسور مربوط است. اگر سرعت بالای ۱ m/s باشد ترمز از نوع تدریجی، اگر سرعت اسمی کمتر از میزان ذکر شده باشد ترمز لحظه ای ضربه گیر و اگر سرعت اسمی از ۰.۶۳ پایین تر باشد، ترمزی که مورد استفاده قرار میگیرد، ترمز آنی خواهد بود

– استاندارد مربوط به نوع جک هیدرولیک

– استاندارد مرتبط با طناب فولادی

-استاندارد کابین آسانسور

– استاندارد مرتبط با چاهک و موارد مرتبط( نصب آن و بتون ریزی، ضربه گیر چاهک)

– استاندارد سیستم محرکه آسانسور، وزنه تعادل، شیر یک طرفه و شیر محدود کننده.

مراحل اخذ گواهی آسانسور

خلاصه ای از مراحل دریافت استاندارد آسانسور

هنگامی که از نصب کامل آسانسور خود اطمینان پیدا کردید و سایر اقدامات ساختمان مانند برقی رسانی ها انجام شد، زمان آن رسیده است که اقدام به دریافت استاندارد اولیه آسانسور کرده، و قدم آخر جهت دریافت گواهی پایان ساخت ساختمان خود را بردارید. برای این کار مدارک مورد نیاز از پروانه ساختمان و اطلاعات مربوط به متقاضی به شرکت طرف قرارداد ارسال می شود. این شرکت موظف خواهد بود برای انجام مراحل بازرسی آسانسور، اقدام به ثبت نام از طریق اینترنت نماید و هزینه ی مربوطه را پرداخت کند. همچنین تمامی نقشه ها و محاسبات دقیق نیز باید به شرکتی که بازرسی را انجام میدهد تحویل گردد. پس از آن تاریخی برای بازرسی از آسانسور مشخص گردیده و بازرس مربوط در تاریخ معین شده برای انجام بازرسی و تایید استاندارد آسانسور، به محل مراجعه خواهد کرد. در این روند ممکن است آسانسور دارای نقص بوده باشد. بازرس مربوطه نقص ها را اعلام می کند و سپس شرکت طرف قرار داد این نقص ها را بر طرف کرده و مجددا از بازرس درخواست حضور می کند تا زمانی که آسانسور مجوز را کسب کند. در صورتی که در بازرسی اول، نقصی مشاهده نشود، استاندارد آسانسور در همان جلسه ی اول تایید خواهد شد. پس از این لازم است جهت سرویس و ارائه ی خدمات مربوط با شرکت آسانسور عقد قرارداد انجام گردد. کپی برابر اصل قرارداد عقد شده برای سرویس به همراه مدارک مربوط به بیمه ی آسانسور به شرکت بازرسی ارسال شده تا مدارک پرونده تکمیل شوند. پس از طی کردن تمامی این مراحل، گواهی نشان دهنده ی استاندارد آسانسور شما توسط شرکت انجام دهنده ی مراحل بازرسی آماده و به کارفرما تحویل خواهد شد.

جهت دریافت مشاوره برای اخذ استاندارد آسانسور با کارشناسان آرین تکنیک پخش تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *