یو پی اس آسانسور
آموزش

آشنایی اولیه با انواع یو پی اس

یو پی اس چیست؟

اگر با منبع های تغذیه الکترونیکی مواجه شده باشید، قطعا این سوال برای شما ایجاد شده است که UPS چیست؟ انواع آن چیست و در چه مواردی میتوان از آن استفاده کرد. UPS مخفف عبارت Uninterruptible power supply و به معنی یک منبع تغذیه بی وقفه می باشد. انواع یو پی اس با کاربردهای متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از موارد استفاده از انواع یو پی اس، واسط میان برق شهری و دستگاه های الکتریکی مورد استفاده در منازل و … می باشد. یو پی اس در اینجا به عنوان تثبیت کننده و تنظیم کننده برق مورد استفاده قرار گرفته که اجازه نمی دهد که تجهیزات حساس الکترونیکی تحت تاثیر اختلالات شبکه برق قرار بگیرند. در واقع با این کار به نوعی عمل محافظت را انجام می دهد. منبع تغذیه بی وقفه، هنگامی که جریان برق افت پیدا کرده یا دچار قطعی متناوب می گردد، در وسایلی که دارای باتری هستند (کامپیوتر ها و تجهیزات متنوع IT) انرژی پشتیبان باتری را تامین می کند. این وسیله برای محیطی که در آن تامین برق با ولتاژ یکنواخت اهمیت بالایی دارد، بسیار مناسب است.

ups

انواع یو پی اس را بشناسید

  • یو پی اس پایه یا basic Standby UPS: یو پی اس پایه آماده به کار یک منبع تغذیه بدون وقفه است که در مدت قطع برق ، انرژی کوتاه مدتی برای باتری تامین می کند. با استفاده از این دسته از یو پی اس ، سخت افزار ها در شرایط عادی از طریق اتصال مستقیم AC برق را دریافت می کند. بسته به مدل این یو پی اس، داده ها و تجهیزات حساس در برابر ولتاژ و فرسودگی در امان خواهند بود. این مدل یو پی اس بیشتر در سیستم های خانگی (کامپیوتر ها)، مورد ها، تجهیزات VoIP و سایر سخت افزار ها استفاده می شود. این یو پی اس در میان سه مدل دیگر، کمترین قیمت را دارد. از این یو پی اس، گاهی با عنوان یو پی اس آفلاین نیز یاد شده و نقطه مقابل یو پی اس آنلاین محسوب می شود.

ups 2

  • یو پی اس با خط تعاملی یا Line Interactive: یو پی اس با خط تعاملی نوعی منبع تغذیه بدون وقفه است که می تواند ولتاژ را به طور خودکار تنظیم نماید. فناوری تعاملی خطی در شرایطی که ولتاژ بالا و پایین پاسخ می دهد. در گروه محصولات محافظ الکترونیکی، این نوع از انواع یو پی اس، از تجهیزاتی که به شدت به نوسانات برق حساس اند محافظت می نماید. این نوع از انواع یو پی اس همچنین قادر است عملکرد محافظتی خود را هنگام قطع برق کوتاه نیز حفظ کند. یو پی اس با خط تعاملی، نسبت به مدل های آماده به کار گران تر هستند اما همچنان از یو پی اس های آنلاین ارزان تر محسوب می شوند. اگر یک قطعی برق طولانی تر رخ دهد، باتری سیستم ها قادر است تا اجاره دهد سیستم ها در سلامت کامل و بدون هیچ آسیبی خاموش شوند.
  • یو پی اس آنلاین Online: این یو پی اس به دلیل داشتن سیستمی یکپارچه، گران ترین نوع از انواع یو پی اس شناخته می شود. اگر برق دچار مشکل شود و کاملا قطع شود، یک سیستم یو پی اس آنلاین، جریان ثابت را برای محافظت از تجهیزات شبکه حفظ می کند. اینورتر (inverter به معنای معکوس کننده) به طور مداوم انرژی را از باتری را تأمین می کند و تجهیزات با استفاده از این نوع از انواع یو پی اس، هیچگاه مستقیم از پریز برق نیرو نمی گیرند.
  • تجهیزات حساس تر را می توان با کمک فناوری دوتای یو پی اس (double-conversion) بهتر محافظت کرد. واحد های یو پی اس آنلاین برای طیف گسترده ای از کاربران در دسترس هستند. با این تکنولوژی یو پی اس، قابلیت حفاظت از سرور های شبکه، پایگاه های داده و سایر بستر ها محافظت کرد. این تکنولوژی برای دفاتر کوچکتر بازده بالایی دارند و مقرون به صرفه نیز می باشند.

ups 3

تفاوت یو پی اس آنلاین و یو پی اس با خط تعاملی در چیست؟

قبل از اقدام برای خرید یک واحد حفاظت برق، ممکن است در انتخاب از میان انواع یو پی اس دچار سردرگمی شوید و ندانید کدام یک به نفع شما است. با مقایسه دو نوع خطی و آنلاین در انتخاب خود آگاهانه تر عمل خواهید کرد. مدل دوم از انواع یو پی اس (تعاملی خطی) یک ترانسفورماتور خودکار را به همان طراحی مدل اول (یو پی اس پایه) اضافه می کند. این قابلیت باعث می شود تا یو پی اس توانایی افزایش یا کاهش ولتاژ را داشته باشد. این ترانسفورماتور در اصل به تغییرات برق متناوب پاسخ می دهد و می تواند به طور خودکار آن را تنظیم نماید.

حال آنکه در مدل های UPS آنلاین از اینورتر برای انتقال تمام یا مقداری از جریان برق ، در تمام زمان ها استفاده می نماید.. این بدان معناست که یو پی اس آنلاین می تواند اصطلاح “بدون وقفه” را کاملا با زمان انتقال صفر یکی کند.

همچنین این نکته را نیز در نظر داشته باشید که جهت استفاده از انواع یو پی اس آنلاین، باید مکانی جهت استفاده از این واحد را در نظر بگیرید چرا که این سیستم از فن های خنک کننده استفاده می کنند و همین نکته باعث ایجاد سر و صدا می شود و ممکن است در محیط های کوچک آزار دهنده باشد.

منابع:
  1. comms-express.com
  2. pcmag.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *