تعداد آسانسور های مورد نیاز ساختمان
آموزش

چه عواملی تعيين كننده ی تعداد آسانسورهای مورد نیاز ساختمان است ؟

چه عواملی تعيين كننده ی تعداد آسانسورهای مورد نیاز ساختمان است ؟

 

امروزه آسانسورها به بخشی مهم از زندگی ما تبدیل شده اند ، زیرا حمل و نقل راحت ، ایمن و موثر بین طبقات و ارتفاعات مختلف را برای ما فراهم می کنند . آسانسور انواع مختلفی دارد که بسته به نوع طراحی ، سرعت و نور و بسیاری از فاکتورهای دیگر متفاوت هستند . با این حال ، همه آنها یک هدف را دنبال می کنند . آسانسور در واقع یک سیستم حمل و نقل است که از قطعات مکانیکی ، الکتریکی و الکترونیکی مختلف ساخته شده است و به افراد امکان می دهد بین طبقات مختلف ساختمان حرکت کنند .

تعداد آسانسورهای مورد نیاز در درجه اول به ارتفاع ساختمان یا تعداد طبقات ، جمعیت مورد نظر ، زمان انتظار مسافر و طراحی ساختمان بستگی دارد . بنابراین ، هنگام تخمین تعداد بالابرهای نصب شده در یک ساختمان ، همه این عوامل در نظر گرفته می شوند .

در اینجا توضیحات مفصلی درباره هر یک از این عوامل و اینکه چرا آنها در تعیین تعداد آسانسورهای مورد نیاز نقش مهمی دارند ، توضیح داده شده است :

• ارتفاع ساختمان

 

در بیشتر مواقع به اشتباه فکر می کنیم که فقط تعداد افرادی که در یک ساختمان کار می کنند یا زندگی می کنند یا تعداد دفاتر یا اتاق های داخل ساختمان است که تعیین می کند چه تعداد آسانسور مورد نیاز است . اما، این موارد انعکاس کاملی از اطلاعات مورد نیاز نیست . طبق قوانین آسانسور ، تعداد آسانسورهایی که باید نصب شوند تا حد زیادی به ارتفاع ساختمان بستگی دارد . همچنین ، بین تعداد طبقات و ارتفاع یک ساختمان رابطه مستقیم وجود دارد . بنابراین به راحتی می توانید ببینید که آیا این یک ساختمان مسکونی کوچک است که فقط مناسب چند خانه مسکونی است یا یک ساختمان بلند مرتبه با ابعاد بزرگ و تعداد بیشتری از افراد ساکن یا کار کننده در آن . تعداد بالابرهای مورد نیاز هر دو ساختمان ممکن است به دلیل تفاوت در ارتفاع آنها بسیار متفاوت باشد .

ارتفاع ساختمان جهت نصب آسانسور

• جمعیت افراد دریافت کننده خدمات

 

دانستن تعداد افرادی که آسانسورها به آنها خدمات می دهند برای تعیین تعداد آسانسورهای مورد نیاز بسیار مهم است . اما ، تخمین تعداد افراد می تواند کار دشواری باشد . در مرحله اول ، شما باید کل جمعیت ساکن یا کار کننده در یک ساختمان را محاسبه کنید ، که در صورت فرضی بودن پروژه ممکن است تعداد افراد نامعلوم باشد . ثانیا ، شما باید این واقعیت را در نظر بگیرید که همه مردم همزمان به یک طبقه نمی روند . این عوامل ممکن است منجر به سردرگمی زیادی شود . به عنوان مثال ، ساختمانهای اداری می توانند تک مستاجره یا چند مستأجره باشند . این بدان معنی است که یا کل ساختمان می تواند یک دفتر واحد باشد و یا دفاتر مختلف در طبقات مختلف ساختمان قرار گرفته باشند . در هر دو حالت ، تعداد افراد در هر طبقه متفاوت است . برای افزودن به پیچیدگی این حالت ، همچنین افراد می توانند زمان بندی اداری متفاوتی داشته باشند . بنابراین شما باید همه این موارد را در نظر داشته باشید .

تعداد افراد در آسانسور

• زمان انتظار مسافران

 

زمان انتظار یکی از مهمترین عواملی است که هنگام ارزیابی عملکرد ساختمان مورد توجه قرار می گیرد . معمولاً مردم در ساختمانهای مسکونی صبورتر از ساختمانهای اداری هستند ، بنابراین زمان انتظار در آپارتمانها تقریباً دو برابر دفاتر کار است . به عنوان مثال ، زمان انتظار ۲۰ ثانیه یا کمتر برای منزل مسکونی ایده آل است در حالی که ۴۰ ثانیه برای یک دفتر ضعیف در نظر گرفته می شود . از طرف دیگر ، زمان انتظار تا ۹۰ ثانیه یا حتی بیشتر می تواند برای آپارتمان ها قابل قبول باشد . شما می توانید سیستم آسانسوری داشته باشید که کمترین تعداد افراد با بیشترین زمان انتظار یا بیشترین تعداد افراد با حداقل زمان انتظار یا هر ترکیب دیگری بسته به نوع ساختمان شما را داشته باشد .

زمان انتطار برای آسانسور

• طراحی ساختمان

 

طراحی ساختمان نیز در تعیین تعداد آسانسورهای نصب شده نقش مهمی دارد . ما اغلب فکر می کنیم که ارتفاع ساختمان تمام اطلاعاتی است که برای ارزیابی سازه به آن نیاز داریم ، اما این درست نیست . طراحی ساخت و ساز هم از اهمیت یکسانی برخوردار است . به عنوان مثال ، در ساختمانی که دارای صفحات کف بزرگ است ، فقط یک گروه از آسانسورها قادر به پاسخگویی به تمام نیازها نیستند . ساختمانها معمولاً بر اساس نوع ترافیک به دسته های مختلف تقسیم می شوند و بنابراین برای بهینه سازی سیستم آسانسور ممکن است به گروههای جداگانه آسانسور نیاز داشته باشند .

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *