ایمنی آسانسور
آموزش

ایمنی آسانسور

طراحی آسانسور به صورتی است که الویت اصلی در ان به ایمنی جانی تعلق دارد. ایمنی آسانسور یکی از موارد بسیار مهم است به طوری که با گذر زمان نیاز به بررسی ایمنی آسانسور و سرویس های دوره ای بیشتر و بیشتر می شود.

 

 

 

ترمز ایمنی آسانسور

یکی از اصطلاحاتی که برای آسانسورها استفاده می شود ترمز ایمنی است. آسانسورها دارای تررمز اصلی هستند به طوری که عکس العمل آنها بسیار بالا است. این ترمزدر صورتی فعال میگردد که بنا به هردلیل سرعت اسانسور از سرعت نامی تعریف شده بیشتر شود تحریک میگردد.پاراشوت یا همان ترمز ایمنی بالا و یا زیر کابین نصب میگردد و در راستای گاید ریل با فاصله ای بسیار نزدیک به ریل حرکت میکند و توسط اهرمی به کابل فولادی اسپید گاورنر متصل میباشد این اهرم باید جانمایی درستی داشته باشد به طوری که پس از اجرا بارها مورد تست قرار بگیرد و از نظر کارایی و حد فرسودگی نیز مورد نظر باشد.

در ارزیابی بخش ترمز ایمنی آسانسور یک موضوع دیگر وجود دارد با عنوان ضربه گیر! ضربه گیر ها در واقع یک قطعه خاص هستند که برای کابین و وزنه های تعادل به کار می روند. پایین ترین بخش آسانسورها چاهک و یا چاله آسانسور وجود دارد که چاهک در واقع شامل قطعات مختلفی می شود. ضربه گیر یکی از این قطعات است. به طور کلی ضربه گیرها از جنس پلی اورتان هستند و حالتی مانند فنر یا هیدرولیک برای آنها تعریف شده است.

در صورتی که آسانسور بیش از اندازه پایین بیاید با ضربه گیر برخورد می کند و این قطعه سبب می شود که میزان فشار وارده و سرعت مورد نظر تا حد زیادی مهار شود و خطرات احتمالی کاهش یابد.ضربه گیرهها میبایستی به صورتی نصب گردد تا فضای جان پناه را تامین نماید.

 

 

ایجاد ایمنی آسانسور برای کاربران

برای ایجاد ایمنی آسانسور علاوه بر تیم های تکنسین نیاز به رعایت کاربران نیز دارد. یکی از موارد بسیار مهم اینکه بیشتر از حد مجاز سوار آسانسور نشوید. یک سیستم آلارم ظرفیت برای آسانسورها تعریف می شود که بخش مهمی از قوانین ایمنی آسانسور است به طوری که اگر رعایت ظرفیت از سوی کاربران صورت نگیرد توسط آلارم توصیه های لازم ارائه شود.

معمولاً برای آسانسورها ظرفیت ۴،۶،۸،۱۰،۱۲ و همینطور بیشتر بر اساس نوع آسانسور تعیین می شود که روی پلاک مشخصات قید شده است. موضوع دیگر بر روی دکمه های احضار است در واقع شما وارد آسانسور می شوید و دکمه مقصد را انتخاب می کنید و آسانسور طبق انتخاب شما حرکت می کند بنابراین استفاده مجدد و چندباره از این دکمه اصلاٌ به نفع آسانسور نبوده و سبب خرابی و آسیب به آسانسور می شود.  دقت کنید که راهنمای دیجیتال برای آسانسورها به طور کلی وابسته به نوع آن ارزیابی شده است.

ایمنی آسانسور برای کودکان بسیار مهم است. طراحی آسانسور باید به صورتی باشد که کودکان کمتر از ۷ سال نتوانند به آن دسترسی داشته باشند.

 

موقعیت قرار گیری کابین بسیار مهم است یعنی مطمئن شوید که آسانسور پیش روی شما قرار دارد و از وجود کابین اطمینان حاصل نمایید. دیدن تصویر شما در آینه یکی از روش های آسان برای اطمینان از این شرایط است.

 

 

موارد مربوط به قطع برق در ایمنی آسانسور

یکی از موضوعاتی که بارها دیده شده قطع برق است که از اصلی ترین مشکلات آسانسور محسوب می شود. آسانسورها از سیستم های blackout استفاده می کنند که در زمان قطع برق سبب می شود که آسانسور هم تراز با یک طبقه و نزدیک ترین طبقه متوقف شود.  اما اینطور که مشخص است که امکان حبس نیز وجود دارد.

اینکه فکر کنید در حوادث آسانسور قرار است درگیر خفگی شوید بیشتر شبیه به یک شایعه است پس بهتر است خیلی در این زمینه نگران نباشید.  ذهنیتی که برای مردم در این زمینه وجود دارد اشتباه است.

طراحی دیوارهای داخل کابین آسانسور نیاز به دقت بالایی دارد به طوری که اگر مقاومت لازم به خصوص در برابر آتش را نداشته باشد نباشد، ممنوع بوده و ایمنی آسانسور را زیر سوال می برد.

 

 

الزامات مربوط به ایمنی آسانسور

گواهی استاندارد ایمنی آسانسور یکی از موارد بسیار مهم محسوب می شود به طوری که کیفیت قطعات و نصب و راه اندازی را مورد تایید قرار می دهد از سوی دیگر این گواهی سبب می شود تا از سوانح تا حد زیادی جلوگیری بعمل اید. دقت کنید که این گواهی تا حد زیادی تضمین می کند که احتمال سقوط بسیار کاهش خواهد یافت و بخش مهمی از ایمنی آسانسور را به عهده می گیرد. ارزیابی ها نشان می دهد که وضعیت ایمنی آسانسور به صورت دقیق بررسی می شود و البته که موقعیت آسانسور و نحوه نصب آن نیز بسیار مهم و ضروری است.

 

شالتر یا حد مجاز بالا و پایین

یکی دیگر از موارد ایمنی اسانسور ،جلوگیری از حرکت کابین به بالا و یا پایینتر از حد مجاز یا به عبارتی ساده  توقف اجباری میباشد.

استفاده از سنسورهای مکانیکی و الکترونیکی عهده دار این امر میباشد.

 

به عبارتی ساده بخش اعظم طراحی وهزینه اسانسور متعلق به موارد ایمنی ان میباشد.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *