اینکودر موتور آسانسور
آموزش

آنچه باید در مورد انکودر(اینکودر) آسانسور بدانید

انکودر(اینکودر) آسانسور چیست؟

انکودر وسیله ای است الکترومکانیکی که به انتهای شفت وصل شده و وظیفه اش تبدیل حرکت شفت به کد دیجیتال یا آنالوگ می باشد. به عبارت دیگر، در هر چرخش ۳۶۰ درجه ای در شفت، یک ضربه یا پالس تولید می شود. کد های آنالوگ تولید شده توسط انکودر(اینکودر) آسانسور، باید به کمک وسیله ی دیگری به اسم دیکودر، بازخوانی شده تا برای درایو تابلو فرمان قابل فهم و خوانا باشند. انکودر آسانسور به نوعی قادر است میزان چرخش را به طور دقیق اندازه گیری کند.

حرکت روان و مناسب آسانسور، توقف های مناسب بدون ایجاد تکان های شدید، راحتی باز و بسته شدن درب آسانسور در هر طبقه، گوشه ای از اهدافی است که هر شرکت آسانسوری به دنبال آن است. انکودر آسانسور وسیله ای است که می تواند تاثیر بسیار مهمی در هر کدام از عوامل ذکر شده داشته باشد. انکودر آسانسور در اصل اطمینان و دقت را در تعیین موقعیت و سرعت حرکت آسانسور فراهم می کند. در عین حال این اطلاعات را برای راحتی حرکت آسانسور، در اختیار درایو تابلو فرمان قرار می دهد. انکودر آسانسور نوعی فناوری محسوب شده که به آسانسور اجازه می دهد تا متناسب با سطح زمین توقف کند، درها را کنترل کند و آن ها را به درستی باز و بسته نماید. نقش انکودر در آسانسور، مشابه نقش بلبرینگ در چرخ ها می باشد.

انکودر موتور آسانسور

همانطور که میدانید، موتور های آسانسور به دو دسته موتور گیربکس و موتورگیرلس  تقسیم می شوند. موتور های گیرلس مانند موتورهای گیربکس ، فضای زیادی را اشغال نمی کنند. انکودر اصولا در موتور های گیرلس مورد استفاده قرار می گیرد.

انکودر هایی که در صنعت آسانسور تولید میشوند، همزمان دو مدل سیگنال تولید می کنند. سیگنال های افزایشی که شامل سیگنال های A,B و Z هستند. و سیگنال های مطلق که سیگنال های C,D (Clock و Data) هستند. دیسک های انکودر هر دو مدل دیتا را پوشش می دهد.

 

وظایف انکودر به طور خلاصه

– کنترل سرعت آسانسور

– کنترل درب آسانسور

– موقعیت یابی عمودی آسانسور

– فرمان های آسانسور

 

انواع انکودر(اینکودر)

انکودر(اینکودر)، خود به چند دسته تقسیم می شود که در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم:

  1. تقسیم بندی انکودر ها با توجه به نوع عملکرد آن ها:

-انکودر افزایشی: این انکودر آسانسور در مواقعی که نیاز به اندازه گیری تعداد دور ها در مقیاس زمان وجود دارد، مورد استفاده قرار می گیرند.

-نسبی: در این مدل انکودر آسانسور، مشخص نمودن جهت چرخش، بعید است. این انکودر، تنها قادر به اندازه گیری موقعیت نسبی می باشد.

-مطلق: در این انکودر(اینکودر) آسانسور، قطعات متفاوت به شکل دایره هایی با مرکز متحد(متحد المرکز) قرار دارند. این انکودر، برعکس انکودر نسبی، قادر به تشخیص موقعیت دقیق می باشد

انکودر آسانسور

  1. تقسیم انکودر(اینکودر) آسانسور از نظر شکل و ساختار:

 

-انکودر خطی: جهت اندازه گیری حرکت خطی، از این مدل انکودر استفاده می شود. این انکودر خود به سه دسته ی (مغناطیسی، مقاومتی، نوری) تقسیم می شود. خروجی انکودر خطی، بسته به یکی از سه نوع نامبرده شده متفاوت خواهد بود. (خروجی ها به ترتیب عبارتند از: آنالوگ، آنالوگ، دیجیتال). این انکودر در اندازه گیری فاصله طولی میان توپ های غلتکی مورد استفاده قرار میگیرد.

– انکودر دوار: انکودر دوار یا همان شفت انکودر قادر است حرکات زاویه دار و چرخشی را به کد دیجیتالی یا آنالوگی تبدیل نماید. انکودر دوار از LED های فرستنده و گیرنده (دو جفت) و دیسک مندرج تشکیل شده است. بین سنسورهای گیرنده و فرستنده، دیسک مندرج قرار دارد. هنگامی که شفت شروع به چرخش می کند، دیسک مندرج نیز به صورت همزمان با شفت شروع به چرخش می کند اما سنسور ها ثابت و بدون حرکت باقی می مانند. هنگامی که دیسک می چرخد، سیگنال هایی که فرستنده به سمت گیرنده می فرستند، قطع و وصل می شوند و در نتیجه ی این عمل، خروجی مجموعه ای از اعداد به صورت صفر و یک خواهند بود.

 

نکته ی بسیار مهم در مورد انکودر(اینکودر) آسانسور

یک نکته ی بسیار مهم که گاهی فراموش شده و نصاب و کارفرمایان را به هزینه کردن دوباره وا می دارد این است که در موارد بسیار زیادی، مشاهده شده است که نصاب آسانسور قبل از این که از مدل و نوع درایو و موتور آسانسور مطلع باشد، اقدام به خرید انکودر کرده است. باید بدانید که برخی از انکودر ها تنها قابلیت همخوانی با درایو های خاصی را دارند و برای درایو های دیگر مناسب نیستند. به بیان ساده تر، عدم تطابق بین این موارد باعث میشود انکودر آسانسور به هیچ عنوان قادر به عملکرد نباشد و شما تنها هزینه ای بی جهت را به خود تحمیل کرده اید. قبل از این که اقدام به خرید انکودر نمایید، به طور دقیق نوع درایو و موتور آسانسور را بررسی کنید و سپس به خرید انکودر آسانسور مناسب اقدام نمایید.

 

سیم انکودر باید بسیار کوتاه باشد. بلندی این سیم می تواند در مواردی موجب انتقال اطلاعات غلط به دیکودر شود.

انکودر آسانسور

یک انکودر(اینکودر) آسانسور شامل چه اجزایی است؟

یک انکودر آسانسور شامل اعضای مختلف به شرح زیر می باشد:

– تخته یا مین برد که شامل آی سی آی حافظه و آی سی آی دی کُد کننده ی اطلاعات هستند.

– دیسک کدگذاری شده (کدگذاری های این دیسک به دو نوع افزایشی و مطلق تقسیم می شوند)

– سنسور (این سنسور اطلاعات دیسک را بازخوانی کرده و به آی سی آی دی کد تحویل می دهد)

– شفت انکودر

– گیرنده ی نوری

– فرستنده ی نوری

-خروجی الکتریکی

-صفحه ی مدور از جنس شیشه

– یک مدار واسطه برای تبدیل کردن سیگنال هایی که گیرنده ی نوری تولید می کند به میزان استاندارد ولتاژ های صنعتی

 

مدل های انکودر های موجود

مدل انکودر های موجود را در ادامه مشاهده خواهید کرد:

– انکودر مخصوص آسانسور express lift

– انکودر آسانسور hitachi

– انکودر آسانسور Dover

– انکودر آسانسور kone

– انکودر آسانسور Schindler

– انکودر آسانسور Otic

و …

 

قیمت انکودر آسانسور

قیمت انکودر آسانسور موجود در بازار بر اساس نوع شفت یا هالو شفت بودن انکودر و بر اساس کشور و مارک سازنده ی آن متفاوت خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *