تابلو فرمان آریان آسانسور با درایو یاسکاوا
آموزش

تابلو فرمان آسانسور

 

در این مقاله قصد داریم در مورد یکی از مهمترین بخش های آسانسور یعنی تابلو فرمان آسانسور صحبت کنیم. در واقع تابلو فرمان آسانسور همان مرکز پردازش سیستم محسوب می شود. در واقع فرامینی وجود دارد که به زبانی ساده یک آسانسور به واسطه ی دستورات تابلو فرمان تصمیم می گیرد که چه عملکردی داشته باشد.

 

معرفی تابلو فرمان آسانسور

تابلو فرمان آسانسور در دو سبک کلی عرضه می شود که مورد اول به صورت دو سرعته با نماد اختصاری AC2 و مورد دوم به صورت درایودار VVVF است.

در صورتی که تابلو فرمان آسانسور به صورت دو سرعته باشد در واقع موتورهایی استفاده شده که اغلب دو سیم پیچ دارند. این بدان معنی است این موتورها می توانند در دو سرعت مختلف دور تند و کند حرکت نمایند.

نحوه عملکرد به این صورت است که وقتی وضعیت سکون باشد، موتور آغاز به حرکت می کند و دور تند را انتخاب می کند، زمانی طی می شود تا به سرعت مدنظر برسد. وقتی که به طبقه مورد نظر کاربر نزدیک می شود دور تغییر می کند و در واقع این تغییر به صورت یکباره صورت می گیرد و سرعت آسانسور بسیار کمتر می شود تا به مقصد برسد. چیزی که برای تابلو فرمان آسانسور دو سرعته دیده می شود اینکه جابجایی به صورت ناگهانی رخ می دهد و این رویکرد مشکلات زیادی ایجاد می کند و گاه سبب ضربات شدیدی نیز می شود.  سیم پیچ به کار رفته و همینطور میزان مصرف برق در این آسانسورها بسیار مهم است.

 

 

تابلو فرمان آسانسور درایو دار

تابلو فرمان آسانسور درایو دار در واقع محصولی است که با کنترل دور موتور کار می کند به طوری که یک دستگاه الکترونیکی وجود دارد(اینورتر) که می تواند انتخاب درستی برای تغییر سطح ولتاژ و فرکانس داشته باشد. این شرایط برای راه اندازی موتورهاAC مطلوب است.  در واقع این دستگاه میزان سرعت و گشتاور مورد نیاز را در زمان مشخصی دنبال می کند.

در این مدل از تابلوها یک اینورتر وجود دارد که سبب راه اندازی نرم موتور می شود.

در واقع دستگاه به صورتی طراحی می شود که تغییر سرعت برای آسانسور به صورت یکباره نباشد و دور آهسته برای آن تعریف شده و در نهایت رفته رفته به سرعت  حداکثریمورد نظر خود می رسد. در این  نوع سبک  راه اندازی  مشکلاتی از قبیل تکان های ناگهانی کابین  و فشار های وارد بر سازه  به میزان چشمگیری کاهش می یابد.

تابلو فرمان hp mont

 

 

مقایسه تابلو فرمان آسانسور دوسرعته و درایو دار

طبق تعریفی که از تابلو فرمان آسانسور دو سرعته و درایو دار وجود دارد می توان حدس زد که این محصولات به چه صورت کار می کنند و چه میزان با هم فرق دارند.

ضربات بین تابلو فرمان آسانسور دو سرعته زیاد است و شرایط بدی برای مسافر ایجاد می شود و به طور کلی طول عمر آسانسور نیز کمتر می شود.  در سبک های درایو دار، موتورها توسط درایو راه اندازی می شود و این موضوع سبب می شود که یک شیب ملایمی ایجاد شود و طول عمر آسانسور نیز بیشتر شود.

 

تابلو فرمان آسانسور دو سرعته به صورتی طراحی شده است که از نظر سطح تراز کف کابین و طبقه یک سری مشکلات دارد. مثلاً سیستم برای تشخیص میزان باری که به موتور وارد شده است هیچ مکانیزمی ندارد. در سیستم های درایو دار شرایط به صورتی است که درایوها از موتور فیدبک دریافت می کنند( توسط انکودر) و سطح ایده آلی برای توقف آسانسور تعیین می شود و این موضوع سبب می شود که توقف کابین با  تراز طبقات دیگر هم سطح باشد.

 

در مورد فرمان های دو سرعته از آنجایی که با هجوم جریان همراه است سبب می شود که سیم پیچ ها بسیار گرمتر شوند و این موضوع عمر موتور را کمتر می کند و مصرف برق نیز بیشتر می شود. پروسه تنظیم فرکانس و ولتاژ سبب می شود که جریان راه اندازی محدود شود و یک سری تاثیرات منفی به حداقل برسد.

 

البته نوع موتوری که در تابلو فرمان آسانسور دوسرعته و درایو دار استفاده می شود نیز با هم فرق دارد. مثلاً در مدل دو سرعته برای اینکه دو سرعت فراهم شود نیاز است که موتورها با دو سیم پیچ همراه باشند.

در سیستم های درایو دار به طور کلی یک سری موتورها مطرح هستند که دارای یک سیم پیچ بوده و البته که این موتورها دارای شفت انکودر هستند به طوری که با نصب انکودرو ارسال گزارش به تابلو، به سادگی موقعیت آسانسور را تشخیص می دهند.

 

هزینه راه اندازی تابلو فرمان آسانسور

از دیگر تفاوت هایی که برای دوسرعته و درایو دار دیده می شود اینکه از نظر هزینه با هم فرق دارند به طوری که به واسطه دستگاه اینورتری که در سیستم درایو دار استفاده شده است هزینه اولیه بالاتری نسبت به دو سرعته دارد اما از نظر مصرف بهینه گزینه بسیار خوبی است و سبب صرفه جویی در مصرف انرژی می شود و این موضوع سبب می شود که استهلاک کاهش یابد. این محصولات نیاز به بررسی دقیق در زمان خرید و نصب دارند و باید مورد بررسی قرار بگیرند.کارشناسان ارین تکنیک پخش میتوانند شما را در این امر یاری نمایند.

مختصری درباره آریان آسانسور

شركت آریان آسانسور فعالیت خود را به عنوان اولین تولید كننده تابلو فرمان میکروپروسسوری آسانسور در ایران و اولین شرکت دانش بنیان صنعتی در زمینه آسانسور از سال ۱۳۷۱ با بهره مندی از همكاری مهندسین و متخصصین با تجربه در زمینه الكترونیك و ساخت تابلوهای كنترل آسانسور آغاز نمود. هم اكنون این شركت با ارائه محصولات متنوع و شیوه های مدرن بازاریابی و فروش ، سهم قابل توجهی از بازارداخل را در اختیار دارد و با بهره گیری از كادر كار آزموده در بخشهای مختلف همواره سعی در افزیش سطح كیفی محصولات خود داشته است. این شرکت با تاکید بر تحقیق و توسعه بعنوان محور اصلی دستیابی به اهداف خودکفایی و بهبود کیفیت و انطباق هر چه بیشتر با استانداردهای جهانی از جمله EN81 و تولید صنعتی با استفاده از شیوه ها و ابزارهای نوین به عنوان اولین دارنده گواهینامه استاندارد ISO9001 : 2008 در مدیریت کیفیت همواره سعی در افزایش رضایتمندی مشتریان داشته است. در راستای تکمیل چرخه رضایتمندی مشتری این شرکت با گسترش کمی و کیفی واحد خدمات پس از فروش ضمن تسریع در امر سرویس دهی و آموزش مشتریان برای اولین بار در صنعت آسانسور اقدام به ارائه خدمات ۲۴ ساعته نموده است . شرکت آریان آسانسور همواره سعی نموده تا با تلاش گسترده در زمینه معرفی سیستمهای مجهز به کنترل دور موتور VVVF نقش خود را در کاهش مصرف انرژی و حفظ محیط زیست ایفا نماید

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *